  0603YC563KAT1A been added to your cart.
All Rights Reserved
AVX
0603YC563KAT1A
Enter Quantity and click "Add to Cart"
AVX
Download Data Sheet
0603YC563KAT1A
15,620 in stock
Product Specifications
Part Type: Capacitor
Family: Fixed
Package Name: Multilayer Ceramic Chip (MLCC) Capacitor - Surface Mount (SMD)
Package: SMD
Generic Number: 603YC563KAT2
EU RoHS: Compliant
Lead Free: Call
Interchangeable Parts and Other Names for 0603YC563KAT1A
0603YC563KA 0603YC563KAT1A 0603YC563KAT2A 0603YC563KATMA 603YC563
Tags used to find 0603YC563KAT1A
16 mm 56 nF LT 1.6 ?10 TIN CER 125 SMT 0.8 10% X7R 16V Cap SMD RoHS 125C 0603 MLCC 56NF Tape Case 100% FULL 16VDC Fixed Range [1608 Paper Mount Rating .056uF Series 16volts Ceramic Product 0.056uF Voltage Metric] Surface 56000pF Capacitor Compliant Tolerance Capacitors Dielectric Multilayer Capacitance Characteristic Surface Mount Device Surface Mount Technology Multi-Layer Ceramic Capacitor